Rodzinnie na Superścieżce


Choć pogoda nie sprzyjała, ponad sto osób pojawiło się w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym, by poznać projekt Superścieżki, zjeść kiełbaskę, posłuchać dobrej muzyki oraz rodzinnie spędzić sobotnie popołudnie. I opowiedzieć swoją historię dzielnicy.

Okazją do sąsiedzkiego pikniku na Grzegórzkach był pokaz projektu architektonicznego Superścieżki – traktu uspokojonej komunikacji po wschodniej stronie alei Powstania Warszawskiego, który przeobrazi ten obszar nie do poznania. Mieszkańcy zebrani na prezentacji Małgorzaty Tujko – autorki koncepcji projektowej Superścieżki – rozwiewali swoje wątpliwości co do przyszłości tego terenu, pytając m.in. o planowane nasadzenia, przebieg drogi rowerowej i dostępność terenów KSOS-u dla najmłodszych.

Nie zapomniano jednak o innych atrakcjach: na scenie zaprezentowali się artyści związani z dzielnicą: zespoły muzyczne z Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej a także najmłodsi tancerze ze Szkoły Podstawowej nr 38. Uczestnicy mogli skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, a swoje pociechy zostawić pod opieką animatorów, którzy przypominali, że do dobrej zabawy wystarczy kreda, kilka patyków czy kolorowe kapsle.

Organizatorzy pikniku przygotowali także kapsułę czasu, która pozwalała zachować pamięć o historii dzielnicy w nowoczesnej formie. Mieszkańcy mogli przed kamerą opowiedzieć o przeszłości Grzegórzek i związanych z nimi ciekawostkach, które zostaną wykorzystane w podczas tworzenia Superścieżki.

– Usłyszeliśmy wiele ciekawych historii, które warto zachować dla przyszłych użytkowników tego terenu – opowiadał Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych i kurator działań artystycznych wokół Superścieżki. – Chcemy wykorzystać najnowsze technologie, jak choćby beacony, które będą „zaczepiały” przechodniów, opowiadając im o dawnych Grzegórzkach – dodawał.

Piknik sąsiedzki to kolejne z wydarzeń związanych z Superścieżką przygotowanych dla mieszkańców tego terenu. – Po ubiegłorocznych warsztatach projektowych prowadzonych przez architektów i projektantów krajobrazu, na których stworzono pomysły na zagospodarowanie pięciu hektarów między rondami, dziś znowu spotykamy się w KSOS-ie – mówił Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, która koordynuje działania wokół Superścieżki. – Liczymy, że wraz z postępem prac budowlanych mieszkańcy będą tak samo zaangażowani jak dziś, bo tylko wspólnymi siłami możemy zmienić ten obszar.