Piknik Sąsiedzki na Grzegórzkach


14 maja o godzine 10.00 na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego przy Al. Powstania Warszawskiego rozpocznie się Piknik Sąsiedzki dla mieszkańców Krakowa połączony z prezentacją koncepcji projektowej Superścieżki.

W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, występy muzyczne, grill majówkowy i wiele innych atrakcji. Uczestnikom pikniku zaprezentuje się utalentowana młodzież z Młodzieżowych Domów Kultury. Przewidziano pokazy tańca, capoeiry, działania artystyczne oraz pokazy parkouru z krótkimi warsztatami. Dodatkowo dr. Albin będzie nieodpłatnie przeglądać rowery uczestników.

Uwaga: poszukujemy osób, które chciałby opowiedzieć nam o swoich wspomnieniach z obszaru, gdzie powstaje obecnie Superścieżka. Mile widziane będą stare fotografie, ale przede wszystkim osobiste opowieści, które będzie można zarejestrować w specjalnej video-budce. Zebrane materiały posłużą nam do stworzenia interaktywnych kapsuł z opowieściami, które umieścimy na stałe w przestrzeni Superścieżki.

Impreza ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa!

Szczegółowy program spotkania:

część I - dziedziniec KSOS

10.00 – 10.05 — przybycie mieszkańców, gości i mediów
10.05 – 10.10 — przywitanie i przedstawienie gości
10.10 – 10.20 — powitanie (Zdzisław Tracz, dyrektor KSOS)

część II – sala konferencyjna w KSOS

10.20 – 11.20 — prezentacja projektu Superścieżki (Małgorzata Tujko, Dawid Hajok)
11.20 – 11.50 — pytania od mieszkańców (moderacja: Dawid Hajok)

część II – dziedziniec KSOS

11.50 – 12.00 — wprowadzenie do pikniku, prezentacja koncepcji kapsuł z opowieściami (Dawid Hajok, Artur Wabik)
12.00 – 12.20 — zespół wokalno-instrumentalny z MDK
12.20 – 12.30 — wystawa komiksów – rozmowa z autorem
12.30 – 12.50 — capoeira (grupa z MDK Grunwaldzka – rozmowa i pokaz)
12.50 – 13.10 — Dr. Albin – serwis rowerowy (prezentacja)
13.10 – 13.25 — taniec nowoczesny – dzieci z MDK + krótka zabawa z dziećmi
13.25 – 13.35 — kapsuły z opowieściami – video-budka (Artur Wabik)
13.35 – 14.00 — duet muzyczny z Krakowskiej Szkoły Jazzu (standardy jazzowe)
14.15 – 14.30 — Parkour – grupa z Grzegórzek (krótka rozmowa i pokaz z przeszkodami)
14.30 – 15.00 — podsumowanie pikniku, podziękowania, prezentacje osiągnięć grup

Równolegle, przez cały czas trwania pikniku:

GRY I ZABAWY DLA DZIECI

Wyścig Pokoju – zabawa z dzieciństwa rodziców. Pstrykanie kapslami po namalowanym kredą torze. Dzieci wspólnie wytyczają tor oraz przygotowują swoich zawodników (kapsel – plastelina – flaga)

Zabawa w zawody samolotowe - Dzieci według wzorów układają papierowe samoloty techniką origami, ozdabiają je. Wspólnie ustalamy zasady i przeprowadzamy zawody, kto dalej poleci.

Kolejka na Kasprowy - Wykorzystując taśmę klejącą, klej, tektury, papiery, sznurki, rurki do picia, rolki po ręcznikach papierowych, zbudujemy miniaturę kolejki linowej, która będzie kursować pomiędzy drzewami rozwożąc towary i pasażerów. Prowadzenie: Warsztat Kreatywny ATOTO

Darmowy serwis rowerowy w podstawowym zakresie: czyszczenie i smarowanie rowerów, porady na temat dbania o rower. Prowadzenie: Serwis rowerowy Dr. Albin

Szachy dla dzieci i dorosłych – symultana. Prowadzenie: Jan Kusina (KSOS)

DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE DLA DZIECI I DOROSŁYCH

Wolność wypowiedzi za pomocą kredy na asfalcie: najmłodsi mogą skorzystać z formy obrazkowej, starsi – zapisać to, co czują i co chcieliby przekazać innym. Komentarze, cytaty i podpisy uczestników, umieszczone w wyznaczonym miejscu, stworzą wielokolorową przestrzeń o ciekawym kształcie.

Video-budka - Nasza budka jest bardzo prosta w obsłudze. Wystarczyć nacisnąć „nagraj”, aby zarejestrować swoją opowieść, anegdotkę lub choćby ulotne wspomnienie. Celem projektu jest zbudowanie wielogłosowej, audio-wizualnej narracji na temat historii, obecnej tożsamości i przyszłości terenu, na którym powstaje Superścieżka. Zebrane materiały posłużą nam do stworzenia interaktywnych kapsuł z opowieściami, które umieścimy na stałe w przestrzeni Superścieżki. Prowadzenie: Artur Wabik, Arteteka WBP w Krakowie

Wystawa komiksów i prac plastycznych - Pięć sztalug z komiksami i pracami plastycznymi autorstwa artystów z MDK przy ul. Grunwaldzkiej

Foodtrucki. Cafe Smart zaserwuje kawę i lemoniadę. Ponadto kiełbaski i grill.

Kontakt dla mediów:
Dawid Hajok, Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla:
tel. 507093897, supersciezka@aktywniobywatele.pl