Superścieżka nabiera kształtówPierwszy etap Superścieżki zostanie oddany do użytku już w najbliższy wtorek, 27 czerwca. Z tej okazji na skwerze im. Mariana Eilego, w godzinach 14.00 – 19.00 zaplanowano liczne atrakcje i niespodzianki dla dzieci i dorosłych.

Superścieżka to pierwszy krakowski projekt placemakingowy, realizowany między rondami: Mogilskim a Grzegórzeckim, po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego. Inicjatywa zaangażowała mieszkańców Grzegórzek w stworzenie przyjaznej i ciekawej przestrzeni, spełniającej oczekiwania zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników tego obszaru. Pierwszy etap Superścieżki, sfinansowany i zrealizowany przez firmę Skanska na terenie skweru im. Mariana Eilego, to m.in. całkowicie nowy, ekologiczny plac zabaw z konstrukcjami do wspinaczki, huśtawkami i równoważniami oraz piaskownicą dla maluchów.

Główny wykonawca pierwszego etapu Superścieżki postawił także na bogatą roślinność. – Zgodnie z wybraną przez mieszkańców myślą przewodnią, która łączy zieleń, wodę i słowo, na skwerze zasadziliśmy ponad 60 drzew, 2000 krzewów oraz łąki z bylin i traw. Jest także letnia fontanna i poidełko, przydatne również dla czworonogów – opowiada Veronika Themerson ze Skanska. Na jednym z placyków znajduje się rzeźba dedykowana magazynowi „Przekrój”, a w nawierzchniach umieszczone zostały litery, tworzące słowa i nazwy związane z czasopismem. Na terenie skweru zamontowano także beacony, które podają informacje o samym projekcie i towarzyszących mu warsztatach, o patronie Skweru – Marianie Eile oraz przybliżają ciekawostki dotyczące dzielnicy.

Oficjalne otwarcie skweru nastąpi w najbliższy wtorek, 27 czerwca, zaś organizator imprezy i pomysłodawca całego projektu – firma Skanska – przygotował na ten dzień szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Specjaliści od malowania twarzy wyczarują na buziach najmłodszych uczestników ich ulubione motywy, dzieci będą mogły wziąć udział w wielkoformatowych grach i zabawach, prowadzonych przez animatorów. Nie zabraknie miejsca do puszczania gigantycznych baniek mydlanych czy wspólnego czytania bajek. Starsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, którym towarzyszyć będą pokazy zakładania zielników. W strefie piknikowej z miejscem do relaksu znajdzie się także miejsce do sąsiedzkich spotkań.

Rozpoczęcie pikniku punktualnie o godzinie 14.00 na skwerze im. Mariana Eilego (tuż koło budynku Axis, dojście od ul. Przy Rondzie lub od al. Powstania Warszawskiego).Superścieżka się buduje – ruszyły prace budowlane pierwszego etapu na Skwerze EilegoPierwszy krakowski projekt placemakingowy – Superścieżka – wszedł właśnie w fazę realizacji. Od środy rusza rewitalizacja skweru im. Mariana Eilego. Teren został już ogrodzony, na czas realizacji zostanie zmieniona organizacja ruchu pieszych. W ramach I etapu skwer wzbogaci się o nowe nasadzenia, całkiem nowy, naturalny plac zabaw oraz rzeźbę nawiązującą do dorobku „Przekroju”.

Rozpoczęcie prac budowlanych na skwerze im. Mariana Eilego to efekt działań rewitalizacyjnych w obrębie Superścieżki – projektu placemakingowego, obejmującego 5,5 ha terenu między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim. Dzięki rewitalizacji na skwerze pojawią się nowe nasadzenia traw ozdobnych, bylin, drzew i krzewów (w sumie kilkaset roślin). Istotnymi elementami skweru będzie również stworzony na nowo plac zabaw, wykorzystujący naturalne, ekologiczne materiały, oraz rzeźba, nawiązująca do dorobku „Przekroju”, którego pierwszym redaktorem naczelnym był patron tego miejsca– Marian Eile. Użytkownicy będą mogli w tym miejscu poznać historię Grzegórzek, opowiedzianą m.in. przez ich mieszkańców, korzystając z umieszczonych na skwerze rozwiązań multimedialnych w postaci beaconów, do których dostęp umożliwi aplikacja mobilna.

W związku z rozpoczęciem realizacji I etapu Superścieżki wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na tym obszarze. Obejmie ona czasowe wyłączenie z użytkowania jednego przejścia dla pieszych przy ul. Przy Rondzie, a także ogrodzenie całego skweru – w związku z czym ruch pieszych odbywał się będzie alternatywnym traktem wokół istniejącego zieleńca (patrz: załączona mapka). Trakt pieszy oraz droga rowerowa wzdłuż alei Powstania Warszawskiego będą niezmiennie dostępne. Dodatkowo na całym obszarze budowy staną tablice informacyjne, ułatwiające poruszanie się w określonych kierunkach. Taka organizacja ruchu potrwa do zakończenia przebudowy skweru, planowanej na koniec czerwca bieżącego roku.

Zanim na zrewitalizowanym placu zabaw pojawią się dzieci, Rada Dzielnicy II zachęca do korzystania z pozostałych siedmiu placów na terenie Grzegórzek. Te najbliższe Superścieżce znajdują się przy ul. Kieleckiej, Fabrycznej i Bobrowskiego, w pobliżu zaś funkcjonują także place zabaw pozostające pod opieką instytucji: Szkoły Podstawowej nr 38 przy ul. Francesco Nullo oraz Żłobka nr 33 przy ul. Stanisława Żółkiewskiego.

Superścieżka to pierwszy w Krakowie projekt placemakingowy obejmujący rewitalizację fragmentu miasta, leżącego na terenach miejskich i prywatnych, inicjowany z uwagi na potrzeby lokalnej społeczności. Realizowana na Grzegórzkach inwestycja obejmuje współpracę samorządu lokalnego, partnerów prywatnych oraz grup społecznych. Przygotowanie projektu poprzedziły warsztaty dla mieszkańców Krakowa, w trakcie których – pod opieką doświadczonych tutorów – mogli oni opracować plan funkcjonalny dla tego obszaru. Po okresie uzgodnień administracyjnych projekt wchodzi w fazę realizacji. Rewitalizacja skweru jest finansowana przez firmę Skanska, inicjatora całego projektu Superścieżki, a także Generalnego Wykonawcę pierwszego etapu. Partnerami rewitalizacji są: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Rada Dzielnicy II.