/ WARSZTATY 23.05.2015

Kolejny krok na drodze do Superścieżki

Wśród uczestników drugich warsztatów projektowych dla mieszkańców Krakowa pojawiło się wielu nowych, a grupy z trudem mieściły się w klubokawiarni Pauza in Garden, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Warsztat przyniósł ciekawe rozwiązania, przybliżając do przemiany charakteru obszaru wzdłuż al. Powstania Warszawskiego.

W projektowanie półkilometrowego odcinka wzdłuż ruchliwej arterii zaangażowały się osoby w różnym wieku. Fantazja podsycana oryginalnymi rozwiązaniami podglądanymi z zagranicy równoważyła się z doświadczeniem i znajomością tradycji tego miejsca bardziej wiekowych mieszkańców Grzegórzek. Żywiołowe dyskusje doprowadziły jednak do wyłonienia kilku wiodących koncepcji, które następnie przenoszono na przygotowywane własnoręcznie przez uczestników warsztatów makiety.

Zanim blisko stu projektantów ruszyło do pracy, organizatorzy dokonali podsumowania poprzednich warsztatów. — Powstało około 70 pomysłów. Zużyto 3 kilogramy plasteliny i 13 metrów kalki kreślarskiej. Po co? Ponieważ miejsce, które aktualnie wykorzystywane jest jedynie na tranzyt pieszo-rowerowy, może stać się przyjazną, żywą i kolorową okolicą — zauważa Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, koordynator projektu i jeden z pomysłodawców akcji. — Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wiemy, jakie problemy rodzą się u użytkowników tego terenu, dlatego możemy dostosować go do ich potrzeb.

— Projektowanie Superścieżki to nie tylko świetna okazja do pobudzenia wyobraźni, ale także możliwość zrobienia czegoś dobrego dla miasta — opowiada Paulina, która trafiła na warsztaty dzięki swoim znajomym. — Choć do całkowitego zakończenia prac jeszcze trochę czasu, to fajnie będzie mieć „swój” projekt w krakowskiej przestrzeni – nie kryła ekscytacji.

Pomysłów było wiele: miejska poczekalnia z dostępem do internetu lub szachownice na skwerze M. Eilego, przeszklony ogród zimowy w ruinach dawnego fortu Lubicz, czy tak podstawowe jak małe zaplecza gastronomiczne zlokalizowane w atrakcyjnych i lekkich formach pawilonów w pobliżu biurowców, aż po całkiem zwariowane jak całoroczna ślizgawka teflonowa lub schody grające niczym klawiatura fortepianu, czy ogrody sensoryczne. Co ostatecznie trafi do realizacji o tym podczas otwartej debaty zdecydują mieszkańcy miasta.

Tymczasem przed nami kolejne warsztaty. Co ważne, mogą wziąć w nich udział wszyscy, także najmłodsi mieszkańcy – dla nich pod okiem doświadczonych animatorów przygotowano gry i zadania, które wiążą się z projektowaniem przestrzeni. Na sobotnich warsztatach hitem była gra miejska, zakończona lotem rakietą na bezludną wyspę – nic dziwnego, że dzieciom (tak jak i starszym uczestnikom) nieśpieszno było opuszczać klubokawiarnię Pauza in Garden.

Przed nami jeszcze dwa spotkania – kolejne w najbliższą sobotę, tym razem w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym przy al. Powstania Warszawskiego 6, o godzinie 10.00. Tam dla uczestników przygotowany będzie piknik rodzinny, a pomysły będzie można skonfrontować z rzeczywistością.